Smernica sociálneho poradenstva a edukácie diabetikov
§ 1
Predmet činnosti
- Táto smernica o sociálnom poradenstve a edukácii diabetikov (ďalej len „smernica“) upravuje postupy a vzťahy pri zabezpečovaní sociálneho poradenstva -edukačnej činnosti – osvety – prevencie so zameraním na klientov s diabetes mellitus. V oblasti prevencie určuje postupy informovania a oboznamovania širokej a rizikovej verejnosti s týmto chronickým ochorením.
- Cieľom úpravy postupov uvedených v odseku 1 je komplexná a systematická pomoc klientom s diabetes mellitus, ich rodinám a okoliu zvládať toto závažné chronické ochorenie samostatne a ďalej začlenenie sa klientov do spoločnosti za ich aktívnej účasti pri zachovaní ľudskej dôstojnosti a ľudských práv. Druhým cieľom je oboznamovanie širokej verejnosti o tomto ochorení a o formách prevencie diabetes mellitus.
§ 2
Základné pojmy
- Edukácia (výchova, vzdelávanie) je podporovanie učenia sa a ovplyvňovanie výberu uvedomelých a informovaných rozhodnutí, ktoré klient preferuje v zdraví alebo v chorobe. Predstavuje systém odovzdávania určitej sústavy vedomostí a s nimi spojených intelektuálnych a manuálnych zručností a návykov, ktorý usmerňuje morálny, estetický a telesný rozvoj v súlade s cieľmi a úlohami v spoločnosti.
- Sociálne poradenstvo sociálnym pracovníkom nenahrádza edukáciu pacienta lekárom, ale ide o dve samostatné, vzájomne koordinované činnosti, ktoré sa navzájom dopĺňajú.
- Z hľadiska koncepcie prevencie delíme sociálne poradenstvo a edukáciu na:
- primárnu – zameriava sa na udržanie, posilnenie, podporu a ochranu zdravia; využíva súhrn opatrení, ktorých cieľom je naučiť jednotlivcov, rodiny, komunity zvyšovať odolnosť voči chorobám, predchádzať ich vzniku a rozpoznávať rizikové faktory ovplyvňujúce zdravie,
- sekundárnu – týka sa chorobných stavov vo včasnom štádiu; jej cieľom je pripraviť pacienta na predchádzanie komplikáciám a tým znižovať ich riziko na najnižšiu možnú mieru,
- terciárnu – uplatňuje sa v prípadoch, keď sa ochorenie prejavilo; jej cieľom je pomôcť klientovi – pacientovi kompenzovať dyskomfort, vzniknutý ochorením.
- Formy sociálneho poradenstva a edukácie sú:
- základná – realizovaná ihneď po diagnostikovaní ochorenia, alebo ak klient – diabetik ešte nebol o problematike nikdy informovaný,
- komplexná – prehlbuje a rozširuje obsah základnej formy sociálneho poradenstva a edukácie a je zameraná na odstránenie alebo zmiernenie konkrétneho problému, je realizovaná v centrách sociálneho poradenstva a edukácie diabetikov,
- reedukačná – pokračujúca, rozvíjajúca, nápravná, nadväzujúca, opakujúca – má trvalý charakter pre všetky cieľové skupiny.
- Formy poskytovania sociálneho poradenstva a edukácie:
- ambulantná – poskytuje sa klientovi v centrách sociálneho poradenstva a edukácie diabetikov,
- terénna – poskytuje sa klientovi v jeho prirodzenom alebo aktuálnom prostredí.
- Formy pôsobenia sociálneho poradenstva a edukácie:
- Individuálna – využíva sa najmä u nesmelých, hanblivých, nekomunikatívnych klientov; využíva sa pri stanovení diagnózy (potreby osvojenia si, zosúladenia režimových opatrení, nácvik aplikačných pomôcok, zvládanie manažmentu ochorenia); zohľadňuje špecifické potreby klienta,
- skupinová – v skupine by nemalo byť viac ako päť klientov s podobnými resp. obdobnými problémami,
- kolektívna edukácia – v skupine do pätnásť klientov s podobnými problémami,
- hromadná edukácia – prostredníctvom masovo komunikačných prostriedkov (tlač, rozhlas, televízia, internet), organizácií, záujmových skupín.
- Vzdelávací proces – slúži na osvojovanie si poznatkov, zručností, rozvíjanie telesných a duševných schopností a má určité časové trvanie. Reprezentuje cielený a individuálny postup vedenia klientov k hlbšiemu pohľadu na problém, analýzu príčin jeho vzniku a hľadanie možností jeho riešenia. Vedie sa obojstrannou komunikáciou a individuálnou diagnostikou.
- Špecializované sociálne poradenstvo – podľa zákona NR SR č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách v znení neskorších predpisov a nariadení je odborná činnosť, ktorá sa vykonáva na základe akreditácie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny v SR a smeruje k zisteniu príčin vzniku, charakteru a rozsahu problémov klienta, rodiny alebo komunity a poskytnutie konkrétnej odbornej pomoci.
- Poradenstvo – špecifická odborná činnosť zameraná na pomoc klientovi v nepriaznivej situácii pri využití existujúcich zdrojov a možností, v ktorých sa klient môže vyrovnať s aktuálnym problémom vo svojom živote. Poradenstvo musí byť vedené na podporu rastu, rozvoja, zrelosti, k lepšiemu uplatneniu klienta, ako aj k jeho samostatnému riešeniu vlastného problému.
- Rozhovor – zámerná organizovaná komunikácia, v ktorej jeden subjekt odpovedá na otázky iného subjektu, ide o výmenu informácií, prebiehajúcu medzi dvoma (viacerými) zúčastnenými stranami, vytvára most (cestu), ktorou sa dostávajú k sebe niekedy celkom rozdielne svety zúčastnených, je to metóda každodenného života. Komunikácia je chápaná oveľa širšie ako len výmena slov. Zapája sa tu ako verbálny, tak aj neverbálny prejav.
- Pozorovanie – jedna z najstarších a základných metód skúmania, zakladá sa na cieľavedomom, systematickom a plánovitom zaznamenávaní vonkajších prejavov osobnosti. Medzi charakteristiky pozorovania patrí: objektívnosť, plánovitosť, systematickosť a presnosť. Pri realizácii pozorovania je potrebné jednoznačne si stanoviť cieľ, premyslieť si plán pozorovania, ktorý do určitej miery zabezpečí i jeho systematickosť.
- Kazuistika – štúdium všetkých dostupných písomných a iných materiálov klienta v smere diagnostického vyhodnotenia a sformovania záverov. Slúži na riešenie problémov klienta formou hĺbkovej analýzy určitého prípadu.
§ 3
Účastníci vzťahov
- Klient je subjekt učenia.
- Sociálny pracovník – edukátor, je fyzická osoba, ktorá získala vysokoškolské vzdelanie v študijnom odbore sociálna práca v prvom stupni, alebo v druhom stupni, alebo má uznaný doklad o takomto vysokoškolskom vzdelaní vydaný zahraničnou vysokou školou.
§ 4
Zásada rovnakého zaobchádzania
- Práva ustanovené touto smernicou zaručujú rovnako každému v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania podľa zákona NR SR č. 365/2004 Z.z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou.
§ 5
Výkon špecializovaného sociálneho poradenstva a edukácie
- Špecializované sociálne poradenstvo a edukáciu pre klientov s diabetes mellitus môže vykonávať sociálny pracovník – edukátor podľa §3 ods. 2 tejto smernice.
- Sociálny pracovník – edukátor:
- musí byť profesionál, ktorý disponuje osobnostnými predpokladmi, vlastnosťami a schopnosťami; musí byť schopný riešiť a eliminovať problémy klientov, demotivačné faktory v interakcii s prostredím, v ktorom žijú,
- je nápomocný klientom a povzbudzuje ich k správnym návykom, postojom pri riešení problémov každodenného života,
- pomáha klientom prekonávať zárodky možnej diskriminácie,
- komplexne a pravidelne si dopĺňa svoje odborné vedomosti na základe štúdia a dôkazov,
- systematicky pracuje na svojom ďalšom odbornom a profesionálnom raste.
- Cieľom sociálneho pracovníka – edukátora je viesť klienta k vlastnej zodpovednosti a k účelnému využitiu vlastného potenciálu, prípadne riešiť svoju nepriaznivú situáciu s pomocou blízkych.
- Najdôležitejšími úlohami sociálneho pracovníka – edukátora sú: predchádzanie vzniku ochorenia diabetes mellitus ako aj z neho vyplývajúcej nepriaznivej sociálnej situácie, vyhľadávanie ohrozených skupín obyvateľstva, zisťovanie príčin vzniku diabetes mellitus v daných skupinách. Sociálny pracovník – edukátor má byť nápomocný klientovi, povzbudzovať ho k správnym postojom, riešiť problém, ak je to nevyhnutné, s jeho blízkymi, pomáhať klientovi prekonávať spoločenské ťažkosti, odstraňovať negatívne indikátory, ktoré by mohli negatívne ovplyvňovať pozitívny vývin klienta a znižovať kvalitu jeho života.
- Sociálny pracovník – edukátor nesmie zasahovať do terapie indikovanej lekárom. S lekárom a zdravotníckym tímom spolupracuje v prospech klienta. Je súčasťou tímovej spolupráce (lekár – zdravotná sestra – sociálny pracovník).
- Sociálny pracovník – edukátor musí pri výchove a učení sa klienta vychádzať z individuality klienta, jeho intelektu a typológie (sociálna patológia, problémy veku, zdravotné problémy, sociálne postavenie, zdravotné postihnutie, nedobrovoľnosť, manipulatívnosť, agresivita, mlčanlivosť – nespolupracovanie, závislosť na psychotropných látkach a pod.)
- Sociálny pracovník – edukátor pri odbornej náplni výchovy vychádza z aktuálnych odporučení, ktoré odrážajú najnovšie poznatky v odbore diabetológia. Aktuálne odporučenia predstavujú materiál tvorený v spolupráci Zväzu diabetikov Slovenska s odbornou spoločnosťou, ktorou je Slovenská diabetologická spoločnosť, ďalej s hlavným odborníkom MZ SR pre diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy a s hlavným odborníkom MZ SR pre pediatrickú endokrinológiu a diabetológiu, poruchy látkovej premeny a výživy.
- Sociálny pracovník – edukátor spolupracuje s ošetrujúcim lekárom pacienta. Ich vzájomná kooperácia nesmie byť protirečivá.
§ 6
Kto môže vykonávať špecializované sociálne poradenstvo – edukáciu
- Špecializované sociálne poradenstvo podľa znenia zákona NR SR č. 448/2008 Z.z. vykonáva fyzická osoba v odbore sociálna práca, ktorá má trojročnú prax s cieľovou skupinou a má:
- vysokoškolské vzdelanie získané štúdiom v bakalárskom študijnom programe alebo magisterskom študijnom programe v odbore sociálna práca s akreditáciou podľa osobitného predpisu, alebo
- vysokoškolské vzdelanie získané v bakalárskom študijnom programe alebo magisterskom študijnom programe akreditovanom podľa osobitného predpisu, zameranom na edukáciu klientov s diabetes mellitus, v odbore špecializovaného sociálneho poradenstva.
- Je bezúhonný čo preukazuje výpisom z registra trestov v zmysle zákona NR SR č. 330/2007 Z.z. o registri trestov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
- Vek na výkon špecializovaného sociálneho poradenstva – edukácie je vyšší ako 21 rokov.
- Osoba pre výkon špecializovaného sociálneho poradenstva – edukácie musí byť vedomostne a odborne zdatná.
§ 7
Komu je smerované špecializované sociálne poradenstvo – edukácia
- Klientovi ako jednotlivcovi, ktorý sa dostal pre neho do neriešiteľnej životnej situácie (zdravotné, sociálne, pracovné, ekonomické problémy a pod.).
- Rodinnému príslušníkovi klienta, ktorý sa dostal do zlej životnej situácie.
- Komunite, v ktorej žije, alebo sa zdržiava klient pre neho v zložitej životnej situácii.
- V rámci primárnych edukačných aktivít (pozitívne ovplyvňovanie modelov správania – eliminácia rizikových faktorov vzniku ochorenia – racionalizácia životosprávy a pod.) pôsobiť na predškolské zariadenia, základné, stredné školy, zariadenia sociálnej starostlivosti pre seniorov, informovanosť širokej.
§ 8
Vybavenie centra sociálneho poradenstva a edukácie diabetikov
- Priestory pre výkon odbornej činnosti musia byť ľahko prístupné klientovi (blízkosť zastávok hromadnej dopravy, centrum mesta, blízkosť ambulancií lekárov, parkovisko, bezbariérový prístup a pod.).
- Odborná činnosť sa musí zabezpečovať v miestnosti s dobrým osvetlením, vhodnou teplotou, bez hluku, priestor má byť dobre vetrateľný.
- Centrum má byť vkusne zariadené s ohľadom na intimitu klienta.
- Centrum musí mať vybavenie na poskytnutie prvej pomoci.
- Sociálny pracovník – edukátor a klient si musia byť pri výkone poradenstva rovní, a toto by malo byť zabezpečované posediačky, pričom sociálny pracovník – edukátor a klient sedia oproti sebe.
- Sociálny pracovník – edukátor musí mať vždy voľný priestor k úniku v prípade agresivity klienta.
§ 9
Rozvrh sociálneho poradenstva a edukačnej činnosti
- Pracovná doba sociálneho pracovníka – edukátora je rozvrhnutá minimálne do 35 hodín týždenne tak ako stanovuje zákon NR SR č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov § 85.
- Pracovná doba na týždeň musí byť rozvrhnutá na:
- 7 hodín terénna práca,
- 4 hodiny administratívna činnosť sociálneho poradenstva a edukačnej činnosti, samovzdelávanie,
- 24 hodín ambulantné sociálne poradenstvo a edukačná činnosť.
- Sociálny pracovník – edukátor pracuje zároveň aj v období podľa potrieb a naliehavosti klienta pri dodržaní § 85 až § 94 zákona podľa §8 bod 1 tejto smernice.
- Sociálne poradenstvo a edukačná činnosť sa poskytuje na neurčitý čas, alebo na určitý čas podľa potrieb klienta.
§ 10
Etický kódex sociálneho pracovníka – edukátora
- Normy pre vystupovanie a správanie sa sociálneho pracovníka – edukátora sú: vystupovanie, schopnosti osobnosti a jeho profesionálny rast, služba ako forma pomáhať a pomôcť, čestnosť, štúdium a vedecký rast.
- Etická zodpovednosť sociálneho pracovníka – edukátora voči klientovi musí byť zameraná na prvoradosť záujmu klienta, právo klienta rozhodovať o svojom postupe a budúcnosti samostatne, dôvernosť a mlčanlivosť, stanovenie honoráru (len pri nadštandardných podmienkach, ktoré vyžaduje klient samostatne a nad rámec – odvoz domov, liečebného ústavu a pod.) kde by mala byť zohľadňovaná finančná situácia klienta.
- Etická zodpovednosť sociálneho pracovníka – edukátora voči kolegom musí byť orientovaná na slušnosť a zdvorilosť, kolektívnu zodpovednosť a spoluprácu.
- Etická zodpovednosť sociálneho pracovníka – edukátora voči spoločnosti musí byť orientovaná na udržiavanie profesionálnej cti, službe spoločnosti, rozvoju poznatkov a podpore všeobecného blaha.
- Hodnoty sociálneho pracovníka – edukátora sú: úcta ku klientovi, pravdovravnosť, nepovyšovanie sa, dobročinnosť, neškodnosť, dôveryhodnosť, vernosť, spoľahlivosť a spravodlivosť.
- Humánny prístup sociálneho pracovníka – edukátora spočíva v rešpektovaní a akceptovaní klienta, v uplatnení práva klienta na sebarealizáciu, v rešpektovaní princípu spravodlivosti, v poskytovaní pomoci klientovi, v nediskriminácii, v zabezpečení ochrany osobných údajov a informácií.
§ 11
Zásady sociálneho poradenstva a edukačnej činnosti
- Musí byť vedená v zmysle najnovších vedeckých poznatkov (§5, ods. 7).
- Sociálne poradenstvo – edukácia nesmie zasahovať do liečebných a diagnostických postupov určených ošetrujúcim lekárom, resp. lekármi, ktorí sa podieľajú na liečbe klienta (§5, ods. 8).
- Sociálny pracovník – edukátor má byť trvalou pomocnou zložkou pri manažmente pozitívnej úpravy životosprávy a zosúladení režimových opatrení. Podáva pomocnú ruku lekárovi a zdravotníckemu tímu, zároveň klientovi a jeho rodinným príslušníkom.
- Sociálny pracovník – edukátor nesmie pri odbornej činnosti používať cudzie slová a odborné výrazy a jazyk prispôsobuje rozumovej schopnosti klientov.
- Sociálny pracovník – edukátor musí rozprávať zrozumiteľne a jasne tak, aby to klient pochopil.
- Počas sociálneho poradenstva a edukačnej činnosti sa má pýtať klient, sociálny pracovník – edukátor ho má viesť k aktívnej komunikácii.
- Sociálny pracovník – edukátor klientovi nesmie dokazovať, že je neschopný.
- Sociálny pracovník – edukátor sa nesmie pri sociálnom poradenstve a edukačnej činnosti vyvyšovať nad klienta.
- Sociálne poradenstvo a edukácia nesmie byť monológom sociálneho pracovníka – edukátora.
- Sociálny pracovník – edukátor stanoví hneď na začiatku časový limit sociálneho poradenstva – edukácie, ktorý musí dodržať a musí postačovať na vyriešenie daného problému.
- Osvojené vedomosti a zručnosti by mali tvoriť logický celok, vychádzajúci zo zásad trvácnosti a sústavnosti.
- Sociálny pracovník – edukátor nesmie klienta kriminalizovať a za všetko zlé obviňovať len jeho. Treba vhodným spôsobom poukázať na chyby a určiť postupy, ako im v budúcnosti predísť.
- Sociálny pracovník – edukátor musí poukázať na maličkosti, z ktorých môže vzniknúť veľký problém.
- Počas sociálneho poradenstva a edukácie musí sociálny pracovník – edukátor používať názorné pomôcky a príklady pre lepšie pochopenie klienta.
- Sociálny pracovník – edukátor pri sociálnom poradenstve – edukácii odovzdáva klientovi odborné a náučné materiály, ktoré si klient môže so sebou odniesť.
- Prepojenie teórie s praxou je pre úspešné sociálne poradenstvo – edukáciu nevyhnutné.
- Zo sociálneho poradenstva a edukácie musí byť spísaný písomný záznam (príloha č. 1), ktorý je archivovaný.
§ 12
Fázy – postupy sociálneho poradenstva a edukačného procesu
- Posudzovanie – určenie potrieb klienta, zistenie údajov o klientovi – meno, adresa, vek, vzdelanie, zdravie, motivácia, prekážky, zistenie množstva, kvality a správnosti vedomostí, ktoré klient má.
- Diagnostika – zistenie všetkých vedomostí, zručností, ktoré stanoví sociálny pracovník – edukátor pre potreby klienta.
- Plánovanie – určenie priorít, stanovenie krátkodobých a dlhodobých cieľov, musia byť merateľné a reálne, výber obsahu edukácie, je daný cieľom, musí byť v zmysle najnovších vedeckých poznatkov, výber vhodnej metódy edukácie.
- Realizácia – nadviazanie kontaktu, pripraviť vhodné prostredie, čas, motivovať ho, aktivovať klienta, voliť primerané tempo, nepoužívať odborné výrazy ani literatúru, používať vhodné učebné názorné pomôcky, nechať čas na otázky a precvičovanie.
- Vyhodnotenie – zhodnotenie stanovených cieľov v spolupráci s klientom.
§ 13
Metódy sociálneho poradenstva edukačnej činnosti
- Správna voľba metódy sociálneho poradenstva e edukácie musí rešpektovať individualitu klienta a jeho potreby. Treba brať do úvahy, či klient prichádza dobrovoľne na základe vlastného rozhodnutia alebo na podnet niekoho iného (rodiny, komunity, zamestnávateľa, lekára, rozhodnutím súdu a pod.).
- V sociálnom poradenstve a edukačnej činnosti sú základnými metódami:
- Metóda anamnestická – zameraná na získavanie informácií o klientovi, o jeho rodine so zreteľom na kritické momenty. Anamnéza býva:
- Osobná – skúma vývoj klienta od narodenia po súčasnosť. Je zameraná na zvláštnosti tak, aby edukátor získal kompletné poznatky.
- Rodinná – základom je údaj o rodine a jej cieľom je zistiť príčiny vzniku zdravotného alebo sociálneho problému. Je zameraná na zisťovanie postupov výchovy v rodine, atmosféry v rodine, sociálno – ekonomického stavu rodiny, vzťahu medzi rodičmi a deťmi, zdravotného stavu členov rodiny, vek rodičov, zamestnanie a vzdelanie rodičov, právny štatút rodiny (úplná, neúplná a pod.), sociálnopatologické javy v rodine (delikvencia, drogová závislosť, stav manželstva – rozvrátené, formálne a pod.)
- Sociálna – zameraná na vzťahovú stránku života klienta. Posudzuje sa celková atmosféra v rodine, vzťahy medzi klientom a rodinou, medzi klientom a daným sociálnym prostredím – školou, pracoviskom, susedmi, partnerom a pod. Skúma sa aj životný štýl klienta, jeho aktivity, schopnosť kooperovať, úroveň jeho komunikácie a pod.
- Metóda priamej skúsenosti, názorných pomôcok, metóda realistického zobrazenia predmetov a javov – obrázky, fotografie, film, kresba, schéma, nálepky do kníh, záložky a pod.
- Metóda terapeutická musí byť stanovená na základe konkrétnej diagnózy s naznačením ďalšej prognózy. Rozdeľuje sa na metódu:
- reedukačnú zameranú na zlepšenie, zdokonalenie života klienta v rámci jeho zdravotného stavu,
- kompenzácie sa zakladá na cielenom nahrádzaní vhodných činností pre klienta,
- rehabilitácie a socializácie, čo reprezentuje súhrn postupov, čím dochádza k úprave sociálneho a spoločenského postavenia klienta pri zachovaní jeho sebarealizácie zvlášť pre jeho spoločenské postavenie.
- Metóda prevencie musí byť zameraná na zisťovanie zákonitosti vzniku daného zdravotného a sociálneho problému klienta, komunity, spoločnosti. Jej cieľom je upozorniť na možnosti vzniku daného problému a poukázať na možné postupy prevencie.
- Metóda anamnestická – zameraná na získavanie informácií o klientovi, o jeho rodine so zreteľom na kritické momenty. Anamnéza býva:
- Metóda štúdia dokumentácie z inštitúcií (v zmysle zákonov), denníka selfmonitoringu a záznamového hárku sociálneho poradenstva a edukačnej činnosti slúži k objektívnemu pohľadu na klientov pri ďalších postupoch.
- Postupy metódy sociálneho poradenstva a edukácie sú:
- Kvalifikovaná informácia – poskytovať informácie a poznatky, ktoré by mali pomôcť klientovi orientovať sa v probléme a hľadať primerané riešenia, umožniť mu pochopiť súvislosti jeho situácie, právne a sociálne aspekty jeho problému, distribúciu klienta, ak problém klienta alebo jeho riešenie nespadá do profesionálnej kompetencie sociálneho pracovníka – edukátora, posiela ho k ďalšiemu odborníkovi.
- Klasifikácia problému – sociálny pracovník – edukátor spolu s klientom objasňujú rôzne aspekty prezentovaného klientovho problému, aby klientovi bol jasný základný rámec problému, aby pochopil jeho príčiny a súvislosti a mohol sa rozhodnúť pre optimálne riešenie.
- Ventilácia klienta – sociálny pracovník – edukátor vytvára priestor pre klienta, aby sa mohol vyrozprávať, zbaviť sa nahromadených pocitov neistoty, napätia, strachu, úzkosti, umožňuje mu hovoriť o ťažkostiach a problémoch bez obáv zo zosmiešnenia, ignorovania a nepochopenia.
- Povzbudenie klienta – sociálny pracovník – edukátor posilňuje povzbudením a pochvalou také kroky klienta alebo také jeho správanie, ktoré vedú k úspešnému riešeniu problému, klient si takéto správanie zakomponuje do všeobecne používaného vzorca správania, ktorý môže byť prevenciou recidívy problému.
- Sprevádzanie klienta najmä v začiatkoch sociálneho poradenstva – edukácie. Niektoré skupiny klientov vyžadujú určitý typ vedenia. Postupné učenie klienta elementárnym činnostiam sa realizuje v jeho životnom priestore a má iba dočasný charakter, kým si klient a niekedy aj jeho okolie neosvojí potrebné návyky.
- Persuázia klienta – v niektorých situáciách je potrebné, aby sociálny pracovník – edukátor dokázal presvedčiť klienta o nevyhnutnosti určitých krokov, postupov a motivoval ho k zmene.
§ 14
Formy sociálneho poradenstva a edukačnej činnosti
Formy sociálneho poradenstva a edukačnej činnosti sú:
- Informovanie – charakter osvetový a výchovný so zameraním na poskytovanie informácií, aby klient dokázal sám zvládať svoju situáciu. Jedná sa o odovzdávanie poznatkov klientovi formou prednášok, inštruktáži, blíži sa skôr k vyučovaniu.
- Poradenstvo – viesť klienta k hlbšiemu pohľadu na svoj problém, jeho príčiny a možnosti riešenia. Vedie sa obojstrannou komunikáciou, individuálnou diagnostikou. Vyžaduje vyššie ciele v oblasti zmeny klientovej situácie.
§ 15
Ciele sociálneho poradenstva a edukačnej činnosti
- Cieľom sociálneho poradenstva a edukačnej činnosti je:
- v základnej rovine dosiahnutie klientovho najlepšieho možného zdravotného stavu v interakcii so sociálnym prostredím,
- v špeciálnej rovine dosiahnuť žiaduce zmeny v sociálnom prostredí klienta,
- v individuálnej rovine dosiahnuť aktívnu spoluúčasť pri zvládaní nežiaduceho stavu a konkrétne opatrenia na zlepšenie sociálneho postavenia klienta.
- Cieľom sociálneho poradenstva a edukačnej činnosti je aj prevencia, ktorá musí mať tri roviny:
- Primárnu – jedná sa o opatrenia všeobecné. Pôsobí sa na jednotlivca, alebo na malé skupiny klientov v súvislosti s ich špecifickými problémami.
- Sekundárnu – jedná sa o čo najskoršie zistenie a rozpoznanie odchyliek od normálu. Následne sa prijímajú opatrenia.
- Terciálnu – nadstavba sekundárnej prevencie. Chráni klienta v zložitej zdravotnej, ale aj v sociálnej situácii a zameriava sa na zabránenie zhoršenia stavu.
- Cieľom sociálneho poradenstva a edukačnej činnosti pri práci s klientom je:
- pomôcť klientovi posúdiť vlastné sily zvládať svoj problém ako aj jeho šikovnosť,
- učiť klienta nachádzať informácie a vedieť ich využiť v praktickom živote,
- zvládať zložité situácie,
- poznať hranicu kedy si už sám nevie pomôcť.
§ 16
Zásady sociálneho poradenstva a edukačnej činnosti
- Zásady sociálneho poradenstva a edukačnej činnosti musia byť vo všeobecnej rovine vymedzené morálnymi, etickými a právnymi normami.
- Zásady sociálneho poradenstva a edukačnej činnosti sú:
- znalosť, šikovnosť, skúsenosť, ktoré musia byť smerované k prospechu klienta,
- úcta ku klientovi ako jednotlivcovi a zaistenie jeho dôstojnosti a práv,
- neprejavovať predsudky čo sa týkajú pôvodu, rasy, stavu, pohlavia, sexuálnej orientácie, veku, zdravotného stavu, vierovyznania, spoločenského postavenia, vzdelania klienta,
- podporovať aktivity klienta a jeho účasť na rozhodovaní a vymedzení poskytovaných služieb,
- prejavovať stály záujem o klienta,
- mať profesionálnu zodpovednosť pred profesionálnym záujmom,
- spolupracovať aj s inými odborníkmi pre vyriešenie problému klienta a nesnažiť sa zo strany sociálneho pracovníka – edukátora riešiť problém silou mocou vlastnými prostriedkami.
§ 17
Záverečné ustanovenia
- Touto smernicou sa ustanovuje a usmerňuje postup vedenia sociálneho poradenstva a edukačnej činnosti pri práci s klientom s chronickým ochorením diabetes mellitus.
- Touto smernicou sa preberajú zákony, vyhlášky a nariadenia súvisiace s výkonom sociálneho poradenstva a edukačnej činnosti, ktorými sa sociálny pracovník – edukátor musí riadiť. Sú to:
- Zákon NR SR č. 448/2008 Z.z. o sociálnych službách a zmene a doplnení niektorých zákonov,
- Zákon NR SR č. 447/2008 Z.z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
- Zákon NR SR č. 461/2003 Z.z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov a doplnení,
- Zákon NR SR č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení a o doplnení zákona č. 95/2002 Z.z. o poisťovníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
- Zákon NR SR č. 43/2004 Z.z. o starobnom dôchodkovom sporení v znení neskorších predpisov a zákonov,
- Zákon NR SR č. 36/2005 Z.z. o rodine a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
- Zákon NR SR č. 417/2013 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
- Zákon NR SR č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ako vyplýva zo zmien a doplnení vykonaných zákonom 330/2007 Z. z., zákonom č. 643/2007 Z. z., zákonom č. 215/2008 Z. z., zákonom č. 466/2008 Z. z. a zákona 61/2018 Z.z.
- Zákon NR SR č. 365/2004 Z.z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a doplnení,
- Zákon NR SR č. 311/2001 Z.z. Zákonník práce v znení neskorších predpisov a zákonov,
- Zákon NR SR č. 18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov v znení zákona a o zmene a doplnení niektorých zákonov,
- Zákon NR SR č. 330/2007 Z.z. o registri trestov a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
- Zákon NR SR č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.